Водич за чување на храна во итни случаи

замрзнете ја исушената храна за преживување

Може да има моменти кога треба да останете надвор одредено време. Под овие околности, ќе сакате да имате храна со вас да трае во оние денови кога сте далеку од дома. Природно, нема да можете да носите варена храна со вас и тука доаѓа важноста за правилно чување храна. храна што има долг рок на траење и се купува за складирање како итни оброци.

Една опција за овие видови на храна е сушена со замрзнување. Овие видови храна поминуваат низ процес за многу нежно отстранување на водата што ја содржат. Ова нежно отстранување на содржината на вода гарантира дека повеќето хранливи материи и витамини остануваат недопрени. Најчесто, само додадете малку вода и оставете го да отстои околу 10 минути по добро мешање.

Овој вид на храна, исто така, трае многу долго и некои може да се чуваат до 25 години или повеќе. Ова секако значи дека не мора да ги заменувате многу често пред датумот на истекување и ви заштедува пари на долг рок.

На животот напредува, на пример, опсегот на храна замрзната е доста разновидна, од говедско чорба и овошје до вкусни десерти како што се колачи со сирење.

Сушени замрзнување – вклучувајќи суров зеленчук, супи и мешавини од чорба, млечни производи од разни видови – се уште една добро позната основа за чување на сува храна.

Уште еднаш, на овој факт се гледа како на извор на весела забава за луѓето кои ја минимизираат мудроста за градење снабдување со храна во итни случаи; помага да се замислат оние потсмешни зборови кои бегаат од отворена уста, која често е исполнета со јадења за брза храна направени од истите работи што „подготвувачите“ ги складираат на големо.

Значи, очигледно, „незгодноста“ при складирање на сува храна лежи во предност на времето: луѓето кои практикуваат вештини за преживување го одложуваат задоволството, инвестирање во оброците што ќе ги јадат во иднина, додека нивните оцрнувачи трошат пари – многу позајмени – на „ефтини“ оброци, јадат сега и плаќаат подоцна. Може да биде “кул”, но дефинитивно не е паметен.

Покрај перверзната смртна желба или ексцентричен апетит за тешкотии, зошто некој би одвоил време да набави доволно количество храна со зачувување?

Сега, како планирате складирање на храна

План за складирање на храна во итни случаи

Еве неколку планови кои ќе ви помогнат вие и вашето семејство да испланирате програма за складирање храна додека сте отсутни.

  • Започнете со а 72 Час комплет за итни оброци и 7 Дневна единица за храна на планински куќи замрзнувајте кеси за сушена храна за секој член на семејството во вашиот дом. Секогаш чувајте дополнителна вода со неа на ладно место, ако е можно.
  • Имајте краткорочна програма за чување на храна во итни случаи за вас и вашето семејство 3 до 6 месеци во вашиот дом. Можете да добиете голема разновидност на почетнички, зеленчук и десерти со животен век Сува храна од замрзнување, кои имаат рок на траење од 7 до 30 години. Прехранбената храна за живот е лесна за подготовка со топла или ладна вода и е највкусната храна замрзната на пазарот.
  • Имајте долгорочна програма за складирање во итни случаи за вас и вашето семејство 1 до 2 години, но подолго ако можете да си го дозволите тоа. Некои луѓе чуваат 3 до 5 години храна замрзната. Напредувајте го животот Замрзнување на исушената храна е одлична за ова, бидејќи имаат рок на траење од 25-30 години. Можете да ги набавите во претходно дизајнирани пакувања за складирање храна, заштеда на време и пари! Се препорачува овие намирници да ги чувате на ладно место во вашиот дом, како што е гаража, подрум, или визба, ако е достапен.
  • Имајте најмалку двајца 72 комплети за оброци за итни случаи во ранец во вашиот автомобил или камион со многу вода во случај на вонредна состојба со вашето возило.

Овој список може да биде 5 колку што е потребно со сите дополнителни предмети за да ве подготвиме за подготвеност за итни случаи, но најважните предмети за почеток се храна со замрзнување (Напредувајте ја животната храна е одличен избор) и чистата вода.

Зошто да одиме со напредувај живот?

Секогаш е од суштинско значење да се размислува за чување на храна замрзната, која има долг рок на траење. Според наше мислење, Напредувајте го животот Замрзнување на исушената храна е далеку најдоброто и еве зошто:

 

Процесот на сушење со замрзнување што се користи за создавање на храна со замрзнување во животен век ги зачувува најдобрите квалитети на храната. Најважно, ги задржува природните ензими во храната, за да се храните здраво. Храната исто така се гарантира дека ќе има одличен вкус 30 години.

Уживајте во животинската сушена замрзнување храна се прави со истите состојки како и домашните оброци, туку само земи 10 минути за подготовка. Храната со замрзнување се создава со користење на три фундаментални процеси.

Прво, тие купуваат квалитетни суровини. Второ, вашата опрема за сушење замрзнување храна има изразени предности, бидејќи тоа го прави вкусот на вашата храна, изгледаат и чуваат посвежи, тежат помалку, и задржуваат повеќе хранливи материи. И трето, неговиот процес на готвење ја прави домашната храна замрзната, една од единствените компании што ги подготвуваат своите рецепти свежи пред да се исушат на замрзнување. Другите едноставно собираат суви замрзнувачи во пакет.

Напредувате храна замрзната храна треба да се чува во хигиенски и суви услови, без продолжено изложување на екстремни температури и избегнување на какво било опкружување што може да го оштети пакувањето, како што се пункции, вдлабнатини или 'рѓа.

Напредувајте го животот Замрзнете ја сушената храна е вашиот дом далеку од дома.

 

 

Преглед на други продавници за замрзнување храна

Аугасон Фармс

Ова е една од најдобрите компании за складирање храна, бидејќи вложува многу во вкусот и обезбедувајќи ги сите состојки потребни за подготовка на оброци со најдобар можен квалитет. Оваа компанија има и импресивен избор за оние кои уживаат да јадат храна без глутен и вегетаријанска храна, и одржува ниски цени за состојките a la carte, па имате шанса да видите дали купувањето одредена храна е добра инвестиција. за складирање. долгорочна храна.

Складирање храна Авгасон Фарми

Аугасон Фармс нуди одлична мешавина од есенцијални состојки, како што се супите, овошје сушено од замрзнување, грав, пијалоци мешавини, и зеленчук. Вода за пиење и филтри за вода недостасуваат од вашиот избор. Добро е да се има добра количина храна за преживување, но без чиста или топла вода многу може да биде бескорисно во итен случај. Emergency Essentials е услуга што обезбедува решенија за водоснабдување со избор на храна.

 

Ако планирате да кампувате или ви треба таа храна за кратко време, најдобро е да изберете претходно пакувани оброци во оваа продавница – освен ако мислите дека можете да добиете конзерва од 52 унца сирење во прав да се меша во ништо. од време. Можете да купите поголеми контејнери за складирање на храна со доволно оброци да траат неколку години, но има опции и за краткорочни ситуации.

Оваа услуга нуди одлична мешавина од најважни како супи, овошје сушено од замрзнување, грав, пијат мешавини и зеленчук. Вода за пиење и филтри за вода недостасуваат од вашиот избор. Добро е да се има добра количина храна за преживување, но без чиста или топла вода многу може да биде бескорисно во итен случај.

 

 

 

Складирање на мудра храна

Комплетите за итни случаи или преживување очигледно мора да содржат храна. Не само која било друга храна, но генерално храна за преживување исушена од замрзнување, погодна за ситуациите во кои се наоѓате. Една од најпознатите компании специјализирана за производство и продажба на претходно подготвена храна за итни цели е Wise Foods, АД.

 

Многу луѓе тврдат дека Wise Foods нуди најдобар опстанок, итни случаи, и храна за кампување на пазарот, и од добра причина. За разлика од другите намирници од ист вид, Мудрата храна замрзнати се најефтини од сите. Покрај тоа, спакувано е во компактни вреќи за сервирање, така што е многу пренослив и лесен, има одличен вкус, и има во неколку варијанти.

Прехранбената храна не треба лесно да се расипува за да може да се чува подолго време. Wise Foods има а 25 рок на траење година!

 

Производите на Wise Foods исто така доаѓаат во пакување што може да се затворат или во вреќи, кои потоа се чуваат на големо, цврсти пластични кофи. Овие кофи се изненадувачки лесни за носење, дури и за дете, така што во итен случај вие и вашето дете може да ја носите храната еден месец или два.

Кофи ќе ви се најдат и за други работи, како копање и фрлање ѓубре. Плус, дното на секој контејнер е така обликувано, така што тие се заклучуваат заедно кога се наредени, за да не заземаат многу простор во вашиот подрум, магацин, или каде и да планирате да го поставите вашиот. храна за преживување што ја обезбедуваат.

 

При купување производи на Wise Foods, можете да изберете помеѓу појадок, ручек и вечера опции, како и избор на гурмански сушен замрзнат зеленчук, овошје и месо.

Некои од гурманските опции за појадок вклучуваат крцкава гранола, житни култури, и цимет од јаболка. Вашиот избор за вечера и ручек се состои од вкусни и апетитни деликатеси како што се тестенините Алфредо, чили или макарони и сирење, ротини, тортиillaи или супа од босилек од домати, строганов и теријаки со ориз. Нивните производи се подготвуваат многу лесно. Дел од вашата храна бара само врела вода и после тоа 12-15 минути вашата храна ќе биде подготвена.

 

Складирањето на мудра храна не мора да заврши со итни случаи поврзани со катастрофи. Можете исто така да ја конзумирате зачуваната храна за итни случаи во време кога вие или вашето семејство имате потреба од брз оброк, но се премногу уморни за готвење.

Нутритивната вредност и вкусот на производите на Wise Foods сигурно ќе бидат одлична замена за домашните оброци. Плус, ако се снабдувате со овие видови храна, исто така ќе бидете подготвени за какви било економски кризи што можат да се појават во иднина.

Одржувањето на итна храна ќе осигури дека вашето семејство е секогаш добро хрането за време на инфлација и финансиски тешкотии.

Планинска куќа ја замрзнува сушената храна

Храна од планински куќи, обезбедете сушени оброци за замрзнување за одреден временски период, целата храна за итни случаи треба да содржи комбинација на протеини, јаглехидрати, и маснотии. Ако спакувате сопствено складирање на храна во итни случаи со предмети во продавницата, идеално е да имате избор на излекувано и конзервирано месо, Овошје и зеленчук, колачиња, зрна, и вода. Мора да има отвор на кутија и извор на топлина, како што е шпорет или електричен шпорет.

 

Овој комплет за оброци во планинска куќа вклучува три појадоци, три странични зеленчуци, и шест пакети со 10 унца мезе за ручек или вечера, доволно храна за еден возрасен за три дена. Боровинка и млеко гранола, Сланина јајца, Шунка и пиперка изматени јајца, Градина зелен грашок, Пченка од цело зрно, Исечете боранија, Говедско Строганов, Пилешко Теријаки, Чили мак со говедско месо, ориз и пилешко, пролетни тестенини, и слатко и кисело свинско месо со ориз. Сите овие прехранбени производи за итни случаи можат да се подготват лесно под тешки околности со додавање вода и да имаат рок на траење од седум години. Задоволен клиент Кристофер Коакли од Санта Барбара, Калифорнија. Кажа, “Храната на Mountain House обично има подобар вкус од повеќето алтернативи замрзнати.

Изградба на сопствено складирање храна е идеално за ситуации кога треба да се држите настрана две недели. Ако предвидите дека последиците од тоа, размислете за комплет за складирање храна. Тие содржат кутии и вреќи со замрзната и дехидрирана храна што можат да ви помогнат вие и вашето семејство од еден месец до повеќе од една година. Сметаат за МРЕ, овие комплети содржат комбинација на оброци и одделни предмети што можат да се подготват заедно.

Храна за преживување во планинска куќа

Храна од планински куќи 10 торби и лименки, треба само ладна вода за целосно хидрирање. Кога треба да ја искористите резервата за итна храна, запомнете дека секој од нив 10 кутија – со големина на галон – треба да трае само еден месец. Ниту една храна во овие комплети не треба да се чува во фрижидер. дополнително, комплет обично содржи предефинирана количина калории што ќе ги консумирате ако ги следите наведените предлози за дозирање.

 

Подготвеноста со доволно замрзнување на исушената храна од планински куќи ќе ви помогне на вас и на вашето семејство во тешки времиња. Исто така, комплет за итни случаи на храна треба да биде дополнет со додатоци на витамини и минерали, бидејќи не можете да консумирате премногу овошје и зеленчук за време на катастрофата и периодот на опоравување.

Заклучок

Еднаш имате итна програма за чување храна, започнете со правење лесни списоци со работите што вие и вашето семејство ги користите секојдневно – работи што можеби ќе ви требаат во итен случај; како омилена храна & пијалоци, витамини & лекови, топла облека & чизми, ќебиња, батерии, свеќи, дополнителна готовина, алтернативен метод за загревање храна или вода, рачно напојувано радио & фенерче, итн. Значи, подгответе се за секаков вид итни случаи, и забавувај се правејќи го тоа. Со напредувај живот, ќе бидеш многу среќен што го стори тоа.

 

Остави коментар