напредува замрзнување исушени храна рецепти

Напредува живот производи

Напредува живот производи

Доброто јадење е нешто што повеќе луѓе се обидуваат да го направат денес. Само затоа што сакате да јадете здрава храна не значи дека треба повеќе време. Се наоѓате себеси бараат за вечера идеи, кој ќе вклучува брзи рецепти кои се секогаш здрави. Лесно е да се најдат јадења што ќе сакате да ги правите постојано.

Без разлика какви видови храна сакате да јадете, можете да најдете идеи за оброци кои ќе одговараат на вашите потреби. Сè е достапно, од брза храна за ставање храна на трпезата до здраво овошје, закуски итн. Сè што треба да направите е да одлучите кои прво сакате да ги пробате.

Можете дури да најдете одлични идеи за вечера за вегетаријанец. Има толку многу добра здрава храна од која можете да изберете; дури и љубителите на месо можат да изберат да ги пробаат овие јадења од време на време. Уште подобро, како многу јадења вклучуваат месо и протеини, оброци од пченка, инстант бел ориз парчиња компир итн. давајќи кратко резиме за тоа што подразбираат просперитетните производи.

 • Мешани бобинки (јагоди, боровинки и малини)

Навистина, секоја овошна смеса што можете лесно да ја измешате е одлична. Овие бобинки се добри извори на влакна и антиоксиданси. За погодност, можете дури и да купите големи кеси со замрзнато овошје и да ги соберете потребните порции наутро и тие треба да бидат подготвени за јадење во раните попладневни часови.

 • Моркови на коцки

Морковите се добар извор на влакна и витамин А. Облекувањето на светлиот ранч сигурно не е толку здраво како јадењето моркови, но само мала количина дава дополнителен поттик за да изгледа “вкусен” “. Одам на светлиот ранч затоа што, Според мое мислење, ранчот без маснотии има ужасен вкус … само чувај го со 2 лажици или помалку.

 • Мешани бобинки (јагоди, боровинки и малини)

Навистина, секоја овошна смеса што можете лесно да ја измешате е одлична. Овие бобинки се добри извори на влакна и антиоксиданси. За погодност, можете дури и да купите големи кеси со замрзнато овошје и да ги соберете потребните порции наутро и тие треба да бидат подготвени за јадење во раните попладневни часови.

 

 • Зелена чили пиперка

Зелената пиперка е добра крцкава закуска, обезбедувајќи добар извор на влакна и дел од сосот за фарма додава вкус без многу негативно влијание. Само чувајте го сосот / сос да 2 лажици или помалку.

Краставицата го задоволува крцкавиот нагон и добар извор на витамини. Пробајте хумус со малку дополнително зинг, како хумус од копар, да ја задоволи солената желба.

 • Мешавина од изматени јајца

Тоа е совршена храна на природата. Пилешки јајца, кои вообичаено ги јадат луѓето, се полни со протеини и холин, кои се важни за производство на есенцијални амино киселини. Содржи неколку витамини, како што се витамините А, Б2, Б6, Б9 и Б12, и минерали како што е калциумот, фосфор и калиум. Жолчката од јајце ги содржи сите витамини А, Д и Е. Кога јајцата се јадат сирови, тие му даваат на телото сила и енергија.

 • Житарици

Зрна како ориз, јачмен, пченицата и пченката се основна храна во многу земји. Тие се класифицирани како житни култури и се најважната култура во светот, со многу богати количини на протеини. Овесот е житарка многу богата со протеини. Овесните оброци најдобро се служат за време на појадокот бидејќи обезбедуваат доволно енергија за тој ден.

 • Јаткасти плодови

Оревите се генерално здрави кога се сурови. Многу јаткасти плодови се добар извор на витамин Б2, Е и содржат траги од минерали како магнезиум, фосфор, бакар и калиум. Суровите јаткасти плодови се главно богати со протеини, фолна киселина и влакна. Ореви, ако не се готви, се сметаат за најздрави, со двојно повеќе антиоксиданси од другите јаткасти плодови.

 • Овошје

Плодовите се многу драгоцени за луѓето бидејќи се извор на вода и добри влакна. Исто така е природен извор на витамин Ц. Повеќето овошја се исто така богати со протеини, вклучувајќи банани, јаболка, дињи, манго, праски, портокали, цреши, џекфрут и маслинки. За збогатување на вашето тело со протеини, можете да ги вклучите овие овошја во вашата исхрана. Ако џвакате некое од овие овошја за ужина, ќе ви даде и здрав протеински поттик.

 • Лиснат зеленчук

Лиснатиот зеленчук е генерално богат со протеини, со малку маснотии и малку калории. Тие исто така содржат витамин Ц, лутеин, каротеноиди, фолна киселина и витамин К. Тие се богати со калциум, железо и диетални влакна. Високо протеинскиот лиснат зеленчук вклучува спанаќ, брокула, кељ и зелена салата.

 • Млечна моцарела

Колачињата ќе помогнат да се задоволи оваа желба за јаглехидрати. Колачињата од цело зрно содржат влакна и антиоксиданси. Покрај придобивките од витамините и протеините во млечните производи, сирењето ќе ве засити подолго и ќе ве спречи да јадете почесто.

 • Едамаме

Едамам е добар извор на влакна и протеини. Треба да ги најдете на островот замрзната храна во супермаркетот. Одмрзнете и излупете полна кесичка за сендвич и јадете ги како закуска. За малку повеќе вкус, додадете прстофат морска сол и протресете ја во кесичката.

 • Бадеми и суво грозје

Тоа е совршен спој на слатко и свежо / солено. Бадемите содржат масти, но има добри масти. Сувото грозје е добар извор на влакна. Обидете се да додадете само прстофат морска сол за да додадете малку дополнителен вкус на бадемите.

 • Рендано сирење Монтереј

Секако, оваа закуска има многу недостатоци (масти, холестерол, натриум), но количините се мали и протеините ќе ве задоволат подолго за да избегнете идни желби. Тоа е здрава закуска во споредба со вреќа Доритос.

 • Парчиња јаболко Фуџи

Јаболката се добар извор на влакна и витамин Ц. Обидете се да ја задржите кората на јаболкото бидејќи содржи многу витамин Ц. Путерот од кикирики има многу протеини кои го чуваат подолго. Само чувајте не повеќе од 1-2 лажици.

Ready to become a Thrive Life consultantКликнете тука за да се придружите или да дознаете повеќе за комисиите ипарични придобивки кликнете овде. Можете исто така да купувате нашиздрави и нутриционистички суви производи замрзнување тука или со враќање на нашата почетна страница и учење повеќе заНапредувајте замрзнување на исушената храна.

Прашање што секогаш го добиваме – Колку заработуваат успешните консултанти?

Остави коментар