Lulëzojnë produktet e jetës

Lulëzojnë produktet e jetës

Të hash mirë është diçka që më shumë njerëz po përpiqen të bëjnë sot. Vetëm se doni të hani ushqim të shëndetshëm nuk do të thotë që keni më shumë kohë. E gjeni veten duke kërkuar ide darke, e cila do të përfshijë receta të shpejta që janë gjithmonë të shëndetshme. Easyshtë e lehtë të gjesh pjata që dëshiron të bësh në mënyrë të përsëritur.

Pavarësisht nga llojet e ushqimit që ju pëlqen të hani, ju mund të gjeni ide për vaktet që do t'i përshtaten nevojave tuaja. Gjithçka është në dispozicion, nga ushqimet e shpejta për të marrë ushqim në tryezë te frutat e shëndetshëm, snacks etj. E vetmja gjë që duhet të bësh është të vendosësh se cilat dëshiron të provosh më parë.

Mund të gjeni edhe ide të shkëlqyera për darkë për një vegjetarian. Ka kaq shumë ushqime të mira të shëndetshme për të zgjedhur; edhe adhuruesit e mishit mund të zgjedhin t'i provojnë këto pjata herë pas here. Edhe me mire, pasi shumë pjata përfshijnë mish dhe proteina, vakte misri, copa të patates së orizit të bardhë të çastit etj. duke dhënë një përmbledhje të shkurtër të asaj që lulëzojnë produktet.

 • Manaferrat e përziera (luleshtrydhe, boronicat dhe mjedrat)

Me të vërtetë, çdo përzierje frutash që mund ta përzieni lehtë është e shkëlqyeshme. Këto manaferra janë burime të mira të fibrave dhe antioksidantëve. Për lehtësi, madje mund të blini qese të mëdha me fruta të ngrira dhe të merrni pjesët e kërkuara në mëngjes dhe ato duhet të jenë gati për të ngrënë në mëngjesin e hershëm.

 • Zare karrota

Karrotat janë një burim i mirë i fibrave dhe vitaminës A. Veshja në fermën e lehtë nuk është sigurisht aq e shëndetshme sa ngrënia e karotave, but only a small amount provides that extra boost to make it look “flavorful. Unë jam duke shkuar për fermë të lehta, sepse, per mendimin tim, fermë pa yndyrë ka një shije të tmerrshme … vetëm i mbajnë atë me 2 lugë ose më pak.

 • Manaferrat e përziera (luleshtrydhe, boronicat dhe mjedrat)

Me të vërtetë, çdo përzierje frutash që mund ta përzieni lehtë është e shkëlqyeshme. Këto manaferra janë burime të mira të fibrave dhe antioksidantëve. Për lehtësi, madje mund të blini qese të mëdha me fruta të ngrira dhe të merrni pjesët e kërkuara në mëngjes dhe ato duhet të jenë gati për të ngrënë në mëngjesin e hershëm.

 

 • spec jeshil djegës

piper gjelbër është një rostiçeri mirë crunchy, duke siguruar një burim i mirë i fibrave dhe disa salcë shtëpi në fermë shton shije pa ndikim shumë negativ. Vetëm i mbajnë salcë / salcë për 2 lugë ose më pak.

Të kënaq kastravec kërkojnë crunchy dhe një burim i mirë i vitaminave. Provoni një hummus me një zing vogël shtesë, si kopër hummus, për të kënaqur mall kripur.

 • Fërguara përzierje vezë

Isshtë ushqimi perfekt i natyrës. Vezë pule, të cilat zakonisht hahen nga njerëzit, janë të ngarkuar me proteina dhe kolinë, të cilat janë të rëndësishme në prodhimin e aminoacideve thelbësore. Përmban disa vitamina, siç janë vitaminat A, B2, B6, B9 dhe B12, dhe minerale si kalciumi, fosfor dhe kalium. E verdha e vezës përmban të gjitha vitaminat A, D dhe E. Kur vezët hahen të gjalla, ato i sigurojnë trupit forcë dhe energji.

 • Drithërat

Drithëra të tillë si orizi, elbi, gruri dhe misri janë ushqime kryesore në shumë vende. Ato klasifikohen si drithëra dhe janë kultura më e rëndësishme në botë, me sasi shumë të pasura të proteinave. Tërshëra është një drithëra shumë e pasur me proteina. Vaktet e tërshërës shërbehen më mirë gjatë mëngjesit pasi ato sigurojnë energji të mjaftueshme për ditën.

 • Arra

Arrat në përgjithësi janë të shëndetshme kur janë të papërpunuara. Shumë arra janë një burim i mirë i vitaminës B2, E dhe përmbajnë gjurmë të mineraleve si magnez, fosfor, bakër dhe kalium. Arrat e papërpunuara janë kryesisht të pasura me proteina, acid folik dhe fibra. Arra, nëse nuk është i gatuar, konsiderohen më të shëndetshmet, me dy herë më shumë antioksidantë se arrat e tjera.

 • Frutat

Frutat janë shumë të çmuara për njerëzit, sepse ato janë një burim uji dhe fibrash të mira. Alsoshtë gjithashtu një burim natyral i vitaminës C. Shumica e frutave janë gjithashtu të pasura me proteina, përfshirë bananet, mollët, pjeprat, mango, pjeshka, portokall, qershi, kek i thatë dhe ullinj. Për të pasuruar trupin tuaj me proteina, ju mund t’i përfshini këto fruta në dietën tuaj. Përtypja e disa prej këtyre frutave për meze do t'ju japë gjithashtu një nxitje të shëndetshme të proteinave.

 • Perime me gjethe

Perimet me gjethe janë përgjithësisht të pasura me proteina, me pak yndyrë dhe me pak kalori. Ato gjithashtu përmbajnë vitaminë C, lutein, karotenoidet, acid folik dhe vitamina K. Ato janë të pasura me kalcium, hekur dhe fibra dietike. Perimet me gjethe me proteina të larta përfshijnë spinaq, brokoli, lakër jeshile dhe marule.

 • Mocarela qumështi

Biskotat do t'ju ndihmojnë të kënaqni këtë dëshirë për karbohidrate. Biskotat me grurë të plotë përmbajnë fibra dhe antioksidantë. Përveç përfitimeve të vitaminave dhe proteinave në produktet e qumështit, djathi do t'ju mbajë të kënaqur për më gjatë dhe do t'ju ndalojë të hani më shpesh.

 • Edamame

Edamame është një burim i mirë i fibrave dhe proteinave. Ju duhet t'i gjeni në ishullin e ushqimit të ngrirë të supermarketit. Shkrini dhe qëroni një qese të plotë sanduiçi dhe hani ato si një meze të lehtë. Për pak më shumë aromë, shtoni një majë kripë deti dhe tundeni atë në qese.

 • Bajame dhe rrush të thatë

Shtë një përzierje e përsosur e ëmbël dhe e freskët / i kripur. Bajamet përmbajnë yndyrë, por yndyra e saj e mirë. Rrush i thatë është një burim i mirë i fibrave. Provoni të shtoni vetëm një majë të kripës së detit për të shtuar bajame pak aromë shtesë.

 • Djathi i copëtuar Monterey

Sigurisht, kjo meze e lehtë ka shumë disavantazhe (yndyrë, kolesteroli, natriumi), por sasitë janë të ulëta dhe proteinat do t'ju kënaqin më gjatë për të shmangur dëshirat e ardhshme. Shtë një meze e lehtë e shëndetshme në krahasim me një thes me Doritos.

 • Feta Apple Fuji

Mollët janë një burim i mirë i fibrave dhe vitaminës C. Mundohuni të mbani lëkurën e mollës sepse përmban shumë vitaminë C. Gjalpi i kikirikut ka shumë proteina që e mbajnë atë më gjatë. Vetëm mos mbaj më shumë se 1-2 lugë gjelle.

Gati për t'u bërë një konsulent Thrive Life? Kliko këtu për t'u bashkuar ose për të mësuar më shumë për komisionet dhePërfitimet monetare kliko këtu. Ju gjithashtu mund dyqan tonëtë shëndetshme dhe ushqyese ngrirë e tharë produktet këtu ose duke u kthyer në faqen tonë në shtëpi dhe duke mësuar më shumë rrethLulëzoni ngrirjen e ushqimit të thatë.

Një pyetje që kemi gjithmonë – Sa bëjnë lulëzojnë këshilltarët?

Lini një koment