Guide to Emergency food storage

ngrini ushqimin e tharë për mbijetesë

There may be times when you have to stay out for a certain while. Under these circumstance, do të dëshironi të keni ushqim me vete për të zgjatur në ato ditë kur jeni larg shtëpisë. Natyrisht, nuk do të jeni në gjendje të mbani me vete ushqim të gatuar dhe këtu hyn rëndësia e ruajtjes së ushqimit siç duhet. ushqime që kanë një afat të gjatë raft dhe janë blerë për ruajtje si racione emergjence.

Një mundësi për këto lloje ushqimesh është tharja në ngrirje. Këto lloj ushqimesh kalojnë nëpër një proces për të hequr me shumë butësi ujin që përmbajnë. Kjo heqje e butë e përmbajtjes së ujit siguron që shumica e lëndëve ushqyese dhe vitaminave të mbesin të paprekura. Shumicen e kohes, thjesht shtoni pak ujë dhe lëreni të qëndrojë rreth 10 minuta pasi e keni trazuar mirë.

Ky lloj ushqimi gjithashtu zgjat një kohë shumë të gjatë dhe disa mund të ruhen deri në 25 vjet ose më shumë. Kjo natyrisht do të thotë që ju nuk duhet t'i zëvendësoni ato shumë shpesh para datës së skadimit të tyre dhe ju kursen para në planin afatgjatë.

Në lulëzojnë jetën, për shembull, gama e ushqimeve të thara në ngrirje është mjaft e larmishme, nga zierja e viçit dhe frutat te ëmbëlsirat e shijshme siç janë keksat.

Të tharë në ngrirje – përfshirë perimet e papërpunuara, supave dhe përzierjeve me merak, produktet e qumështit të llojeve të ndryshme – janë një element kryesor tjetër i njohur për mbajtjen e ushqimeve të thata.

Edhe njehere, ky fakt shihet si një burim argëtimi i gëzuar për njerëzit që minimizojnë mençurinë e ndërtimit të një furnizimi urgjent ushqimi; ndihmon të imagjinosh ato fjalë përbuzëse që ikin nga një gojë e çarë, e cila shpesh është e mbushur me pjata të ushqimit të shpejtë, të bëra nga të njëjtat gjëra që "përgatitësit" i ruajnë me shumicë.

Kështu që, me sa duket, the ‘awkwardness’ of storing dry foods lies in a matter of timing preference: njerëzit që praktikojnë aftësitë e mbijetesës shtyjnë kënaqësinë, duke investuar në vaktet që do të hanë në të ardhmen, ndërsa keqbërësit e tyre harxhojnë para – shumë huazuar – në vaktet "e lira", ata hanë tani dhe paguajnë më vonë. Mund të jetë “i freskët”, por definitivisht nuk është i zgjuar.

Përveç një dëshire perverse vdekjeje ose një oreksi çuditshëm për vështirësi, pse dikush do të merrte kohë për të marrë një furnizim të mjaftueshëm me ushqime të ruajtura?

Tani si e planifikoni ruajtjen e ushqimit tuaj

Plani i ruajtjes së ushqimit emergjent

Këtu janë disa plane për t'ju ndihmuar ju dhe familjen tuaj të planifikoni një program ruajtje ushqimi ndërsa jeni larg.

  • Filloni me një 72 Ora e Ushqimit të Urgjencës dhe 7 Njësia e Ushqimit Ditor e Çantave të Ushqimit të Ngurta të Shtëpisë Malore për çdo anëtar të familjes në shtëpinë tuaj. Gjithmonë mbani ujë shtesë me të në një vend të freskët, nëse është e mundur.
  • Keni një program afatshkurtër të ruajtjes së ushqimit për ju dhe familjen tuaj 3 në 6 muaj në shtëpinë tuaj. Ju mund të merrni një larmi të madhe fillestarësh, perime dhe ëmbëlsira me ushqim të lulëzuar të ngrirë të ngrirë, të cilat kanë jetëgjatësi prej 7 në 30 vjet. Ushqimi i lulëzuar jetësor përgatitet lehtë me ujë të nxehtë ose të ftohtë dhe është ushqimi më i shijshëm i tharë nga ngrirja në treg.
  • Keni një program afatgjatë të ruajtjes së emergjencave për ju dhe familjen tuaj 1 në 2 vjet, por më gjatë nëse keni mundësi. Disa njerëz ruajnë 3 në 5 vite ushqimi të tharë nga ngrirja. Lulëzoni jetën Freeze Dried Foods janë të shkëlqyera për këtë, pasi ato kanë një jetëgjatësi prej 25-30 vjet. Mund t’i merrni në paketat e para-dizajnuara të magazinimit të ushqimit, duke kursyer kohë dhe para! Rekomandohet që këto ushqime t’i mbani në një vend të freskët në shtëpinë tuaj, siç është një garazh, bodrum, ose bodrum, nëse në dispozicion.
  • Keni të paktën dy 72 komplete vaktesh urgjence orë në një çantë shpine në makinën tuaj ose kamion me shumë ujë në rast emergjence me automjetin tuaj.

Kjo listë mund të jetë 5 herë më gjatë me të gjitha sendet shtesë për t'ju përgatitur për gatishmërinë e emergjencës, por sendet më të rëndësishme për të filluar janë ushqimet e thara nga ngrirja (Thrive life foods are a great choice) dhe uji i paster.

Pse të shkojmë me lulëzojnë jetën?

It is always essential to consider storing freeze-dried foods that have a long shelf life. Sipas mendimit tonë, Thrive life Freeze Dried Food is by far the best and here’s why:

The freeze-drying process used to create freeze-dried food in thrive life preserves the best qualities of the food. Most importantly, it retains the natural enzymes in the food, so that you eat healthily. Food is also guaranteed to taste great after 30 vjet.

Thrive life’s freeze-dried foods are made with the same ingredients as homemade meals, but only take 10 minutes to prepare. Freeze-dried foods are created using three fundamental processes.

i parë, ata blejnë lëndë të parë cilësore. Së dyti, pajisjet tuaja për tharjen e ngrirjes së ushqimit kanë përparësi të dallueshme, pasi e bën shijen e ushqimit tuaj, shikoni dhe mbani më të freskët, peshojnë më pak, dhe mbajnë më shumë lëndë ushqyese. Dhe së treti, procesi i tij i gatimit bën që ushqimet të thahen me ngrirje të bëhen në shtëpi, një nga kompanitë e vetme që gatuan recetat e tyre të freskëta para tharjes së ngrirjes. Të tjerët thjesht mbledhin përbërës të tharë nga ngrirja në një paketë.

Lulëzojnë jetën ngrirë-tharë ushqime duhet të ruhen në kushte higjienike dhe të thata, without prolonged exposure to extreme temperatures and avoiding any environment that could damage the packaging, such as punctures, dents or rust.

Thrive life Freeze Dried Foods is your home away from home.

 

 

Reviewing other freeze foods stores

Augason Farms

This is one of the best food storage companies because it invests heavily in flavor and providing all the ingredients needed to prepare meals with the best possible quality. This company also has an impressive selection for those who enjoy eating gluten-free and vegetarian foods, and maintains low prices for a la carte ingredients, so you have a chance to see if purchasing certain foods is a good investment. for storage. long-term food.

Food storage augason Farms

Augason Farms offers a great blend of essential ingredients, such as soups, freeze-dried fruits, beans, drink mixes, and vegetables. Drinking water and water filters are missing from your selection. Having a good amount of survival food is good, but without clean or hot water much can be useless in an emergency. Emergency Essentials is a service that provides water supply solutions with your food selection.

 

If you plan to camp or need that food for a short time, it’s best to choose prepackaged meals at this storeunless you think you can get a 52-ounce can of powdered cheese mix in nothing. of time. You can buy larger bulk food storage containers with enough meals to last a few years, but there are options for short-term situations as well.

This service offers an excellent mix of essentials such as soups, freeze-dried fruits, beans, drink mixes and vegetables. Drinking water and water filters are missing from your selection. Having a good amount of survival food is good, but without clean or hot water much can be useless in an emergency.

 

 

 

Wise foods storage

Emergency or survival kits must obviously contain food. Not just any other food, but generally freeze-dried survival foods that are convenient for the situations you find yourself in. One of the most well-known companies specializing in the manufacture and sale of pre-made food for emergency purposes is Wise Foods, Inc.

 

Many people claim that Wise Foods offers the best survival, emergency, and camping food on the market, and for good reason. Unlike other foods of the same type, Wise foods freeze-dried are the cheapest of all. Përveç kësaj, it is packed in compact serving bags, so it is very portable and light, has great flavor, and comes in several varieties.

Survival foods should not spoil easily so that they can be stored for a long time. Wise Foods has a 25 year shelf life!

 

Wise Foods products also come in resealable packaging or bags, të cilat më pas ruhen në masë, kova plastike të guximshme. Këto kova janë çuditërisht të lehta për tu mbajtur, edhe për një fëmijë, kështu që në rast urgjence ju dhe fëmija juaj mund ta mbani ushqimin për një ose dy muaj.

Kova do të jetë e dobishme edhe për gjëra të tjera, si gërmimi dhe hedhja e plehrave. Plus, pjesa e poshtme e secilës enë është e formuar në mënyrë që ato të mbërthehen së bashku kur të bëhen pirg, kështu që ata nuk marrin shumë hapësirë ​​në bodrumin tuaj, depo, ose kudo që keni ndërmend të poziciononi tuajin. ushqim për mbijetesë që ata ofrojnë.

 

Kur blini produkte të Ushqimeve të Urta, ju mund të zgjidhni midis mëngjesit, dreka dhe mundësitë e darkës, si dhe një përzgjedhje të perimeve të thara nga ngrirja gustator, frutat dhe mishrat.

Disa nga opsionet e shijshme të mëngjesit përfshijnë granola krokante, drithëra, dhe kanellë molle. Zgjedhja juaj për darkë dhe drekë përbëhet nga shijshme të shijshme dhe të shijshme siç janë makaronat Alfredo, djegës ose makarona dhe djathë, rotini, tortilla ose supë me borzilok domate, stroganoff dhe teriyaki me oriz. Produktet e tyre përgatiten shumë lehtë. Disa nga ushqimet tuaja kërkojnë vetëm ujë të valë dhe më pas 12-15 minuta ushqimi juaj do të jetë gati.

 

Wise food storage doesn’t necessarily end with disaster-related emergencies. Ju gjithashtu mund të konsumoni ushqimin e ruajtur të urgjencës në kohë kur ju ose familja juaj keni nevojë për një vakt të shpejtë, por janë shumë të lodhur për të gatuar.

Vlera ushqyese dhe aroma e produkteve të Wise Foods është e sigurt se do të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm për vaktet shtëpiake. Plus, nëse furnizoni me këto lloj ushqimesh, do të jeni gjithashtu të përgatitur për çdo krizë ekonomike që mund të lindë në të ardhmen.

Mirëmbajtja e ushqimit të urgjencës do të sigurojë që familja juaj të ushqehet gjithmonë mirë gjatë periudhave të inflacionit dhe vështirësive financiare.

Shtëpia malore ngrinë ushqimin e tharë

Ushqime të Shtëpisë Malore, siguroni ushqime të thara në ngrirje për një periudhë specifike kohore, të gjitha ushqimet e urgjencës duhet të përmbajnë një kombinim të proteinave, karbohidrate, dhe dhjami. Nëse jeni duke paketuar magazinimin e ushqimit tuaj urgjent me sende në dyqan, është ideale që të keni një përzgjedhje të mishit të kuruar dhe të konservuar, fruta dhe perime, biskota, kokrra, dhe uji. Duhet të ketë një hapje kutie dhe një burim nxehtësie, të tilla si një sobë ose sobë elektrike.

 

Ky Paketë Ushqimi për Shtëpi Malore përfshin tre mëngjes, tre perime anësore, dhe gjashtë pako me 10 ons meze të drekës ose darkës, ushqim i mjaftueshëm për një të rritur për tre ditë. Boronicë dhe qumësht Granola, Vezë të Pjekura, Vezë të thata dhe speca, Kopshti bizele jeshile, Misër drithërash, Pritini Bishtajat, Viçi Stroganoff, Pule Teriyaki, Chili mac with beef, rice and chicken, primavera pasta, and sweet and sour pork with rice. All of these emergency survival foods can be prepared easily under difficult circumstances by adding water and have a shelf life of seven years. Satisfied customer Christopher Coakley from Santa Barbara, Calif. Said, “Mountain House’s food generally tastes better than most freeze-dried alternatives.

Building your own food storage is ideal for situations where you need to stay away independently for two weeks. If you anticipate that the consequences of that, consider an emergency food storage kit. They contain boxes and bags of frozen and dehydrated foods that can help you and your family for a month to over a year. Considered MRE, these kits contain a combination of meals and individual items that can be prepared together.

Mountain house survival food

Ushqime të Shtëpisë Malore 10 bags and cans, need only cold water to fully hydrate. When you need to use up your emergency food reserve, remember that each 10 boxabout a gallon sizeshould only last a month. None of the food in these kits should be refrigerated. Additionally, a kit usually contains a predefined amount of calories that you will consume if you follow the specified dosage suggestions.

 

Being prepared with enough mountain house freeze dried foods will help you and your family through tough times. Gjithashtu, an emergency food kit should be supplemented with vitamin and mineral supplements, as you cannot consume too many fruits and vegetables during the disaster and recovery period.

Conclusion

Once have an emergency food storage program, filloni me bërjen e listave të thjeshta të gjërave që ju dhe familja juaj përdorni çdo ditë – gjëra që mund t'ju duhen në rast urgjence; siç janë ushqimet e preferuara & pije, vitaminat & medikamente, veshje të ngrohta & çizme, batanije, bateri, qirinj, para shtesë, metodë alternative për ngrohjen e ushqimit ose ujit, radio me dore & elektrik dore, etj. Kështu që, përgatituni për çdo lloj emergjence, dhe argëtohuni duke e bërë atë. Me lulëzojnë jetën, do të jesh shumë i lumtur që ke bërë.

 

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *