напредува замрзнување исушени храна рецепти

Напредува живот рецепти

Напредува живот рецепти

Those looking for healthy food recipes in a hurry will be happy to find all of the quick cooking methods available. Овие брзи рецепти може да ви помогне да се создаде јадења, кои што нормално дека се невозможни. очигледно, кога ќе почнете да истражување на можностите, сигурно ќе најдете многу големи идеи за вечера.

If you want to be adventurous or just looking for new ideas for dinner, it’s a good idea to pay attention to the ingredients that are used in healthy and quick recipes. As long as you enjoy most of the ingredients, you will definitely enjoy healthy recipes.

Have you just returned home after a long day at work and want to prepare something simple? You look in the fridge and the only thing that seems easy is the not-so-tasty frozen dinners, below are few of the recipes available in thrive life.

Look for healthy food recipes that allow you to prepare all or part of the recipe in advance. As a result, можете да создадете одлични јадења со вкус од брзи рецепти. Од сега натаму, нема да има повеќе оправдувања за да немате добри идеи за вечера секоја вечер.

Еве неколку брзи и едноставни рецепти за подготовка на вкусни рецепти:

–        Супа од тортиља

Состојки за рецептот за пилешка тортиља:

8 лажици масло од канола; 5 пченкарни тортиљи од 10 “до 12”; 1 кромид; 6 чешниња лук; 1 парче коријандер; 2 лименки, 14.5 мл домати исечени на коцки; 8 чаши пилешка супа; 14 унци конзервирана или замрзната пченка; 3/4 – 1 1/2 лажици мелен ким; 1/2 – 1 лажица чили во прав; 4 ловоров лист; 4 пилешки гради без кожа без коски или пробајте ги бутовите; 1/2 лажичка кајен пипер; 1 сок од лимон

–        Методи на рецепт за супа од пилешка тортила

Исечете 2 тортиљи во 1/4 инчи ленти и пржете во 3 лажици масло од канола. Сакате да бидат златно кафеави, но внимавајте да не ги изгорите, брзо се готват. Во зависност од големината на вашата тава, можеби ќе треба да готвите неколку во исто време.

Инструкции

  • Извадете ги лентите од тавата и префрлете ги на хартиени крпи за да се исцедат.
  • Загрејте го преостанатото масло на средно-висока топлина и пржете го кромидот неколку минути.
  • Додадете го лукот и пржете уште една минута или две. Искинете го преостанатото 3 тортиљите од пченка на ситни парчиња и додајте ги во тавата.
  • Додадете го коријандерот, измешајте и варете уште една минута. Додадете конзервирани домати со пилешки сок и супа, ким, чили во прав и ловорови листови и оставете да зоврие.
  • Намалете ја топлината до вриење; додадете ја пченката, цели пилешки гради и кајен пипер. Гответе ги пилешките гради за 15 до 20 минути додека не се сварат.
  • Извадете ги пилешките гради и оставете да се изладат. Запрете ја супата во овој момент. Кога пилешките гради се ладни, исечкајте ги со раце и вратете ги во тавата.
  • Додадете го сокот од лимон и пробајте го зачинетиот вкус. Ако ви се допаѓа повеќе, додадете повеќе зачини. Загрејте и послужете со пржените ленти за тортиља.
  • Сестра ми обично ја служи оваа пилешка тортиља со пржени тортиљи, авокадо исечени на коцки, рендан чедар и павлака. Павлаката навистина помогна да омекне некои зачини и и даде на супата прекрасен кремаст изглед. Оваа супа е оброк.

–        Чили со месо

Запечете го вашиот килограм месо во голема тава. Додај на тоа лименка грав, конзерва со домати исечени на коцки, мала конзерва сос од домати и една од овие обвивки со вкус на пиперка. Ако сакате да го направите шик, додадете и една пиперка исечкана на коцки. Оставете да зоврие и варете околу 20 минути (или додека вашиот стомак не заржи барајќи од вас да киснете). Еве. Имате вкусен чили кон карне.

–        Тестенини

Најпрво, ставете зовриена вода на тестенините. Тоа може да трае засекогаш, па дефинитивно прво треба да ги започнете тестенините. Како чилито, заматете го вашиот килограм месо во средно до големо тенџере. Истурете го вашиот омилен сос од тестенини во тегла. Мешајте и варете онолку колку што е потребно за тестенините да се сварат ал денте (тоа е фенси разговор за малку подолго – тоа е малку цврсто). Земете сад со тестенини и покријте ги со сос од месо.

–        Мексикален пченкарен леб

Овој рецепт е малку напреден, но сепак спаѓа во категоријата брзи и лесни јадења. Прво, земете неколку конзерви мешавина од пченкарен леб и следете ги упатствата за правење тесто од пченкарен леб (веројатно ќе ви требаат јајца и млеко). Истурете половина од тестото во плех за печење; слој од кафеаво мелено говедско месо, лименка исцедена пченка и рендано сирење (Ми се допаѓа чедар џек).

Згора на тоа, with the rest of the cornbread dough, cook until the top is golden. It may sound strange, but it will surely become a delicacy in your kitchen.

–        Beef and rice fries

1 kg of lean ground beef; 1 tsp coarsely chopped onion; 1/2 tsp coarsely chopped green pepper; 2 tablespoons of ketchup; 1/4 ts of salt; 1/2 ts dry mustard; 1 1/2 c cooked rice; 1 tsp milk; 1 can of mushroom cream; 1 1/2 c grated cheddar cheese; 1 tablespoon worcestershire sauce; 2 tbsp coarsely ground corn flakes; 3 tablespoons of melted butter.

Инструкции:

Sauté the meat, onion and pepper in a large skillet until the meat is golden brown; drain the fat.

Mix the ketchup, salt and dry mustard.

Transform the meat mixture into a 2-liter round casserole dish; spread the rice on top.

Gradually incorporate the milk into the mushroom soup.

Mix the cheese and the Worcestershire sauce.

Pour over the layers of meat and rice.

Mix the crushed corn flakes and the butter; sprinkle evenly over the pan.

Bake in preheated oven at 375 degrees F for 35 до 40 minutes or until hot and bubbling.

Coming Soon, recipes forjim’s tortilla soup recipe

Можете исто така да купувате наши здрави и нутриционистички суви производи замрзнување тука или со враќање на нашата почетна страница и учење повеќе за Напредувајте замрзнување на исушената храна or learn how to help people and make money by becoming thrive life consultant.

Прашање што секогаш го добиваме – Колку заработуваат успешните консултанти?

Остави коментар